سردخانه لبنیات در متراژ مختلف و سفارشی

09128469362 کارشناس فروش
سردخانه لبنیات
یخچال سازان
یخچال سازان

سردخانه لبنیات

می‌دانیم شیر یک ماده بسیار مغذی و مفید و در عین حال حساس به ورود میکروبها و باکتری‌ها است. بنابراین باید شرایط برای نگهداری فرآورده های لبنی به گونه‌ای فراهم شود که کمترین امکان رشد و تکثیر آلودگی‌ها در آن فراهم گردد. بنابراین روش‌های مختلفی برای نگهداری لبنیات در سردخانه صنعتی ها بوجود آمده است.

دو روش عمده برای نگهداری لبنیات در سردخانه وجود دارد:

  • نگهداری لبنیات به صورت سرد (بالاتر از صفر درجه سانتیگراد)
  • نگهداری لبنیات به صورت یخ زده (زیر صفر درجه سانتیگراد)

نگهداری لبنیات در سردخانه های بالای صفر

به چند روش می‌توان شیر را برای نگهداری در سردخانه های بالای صفر سرد کرد، متداول ترین روش ها استفاده از خنک کننده های سطحی و استفاده از تانکرهای دارای سرد کننده هستند. برای نگهداری لبنیات در سردخانه به نکات زیر توجه فرمایید.

سردخانه لبنیات

  • سردخانه شیر

پس از پاستوريزه شدن شیر، می‌توان آن را در ظروف مخصوص بسته بندی کرده و در سردخانه های بالای صفر در دمای صفر تا 2 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 89 تا 90 درصد به مدت 3 تا 5 روز می‌توان نگهداری کرد. شیر غلیظ شده یا کنسانتره؛ در دو حالت شیرین و بدون قند در رطوبت نسبی 60 تا 70 درصد و دمای 18+ درجه سانتیگراد تا یک سال قابل نگهداری است.

  • سردخانه کره

برای نگهداری کره در بسته بندی های نفوذناپذیر، به رطوبت نسبی 78 تا 92 درصد نیاز است. در دمای حدود 1 درجه سانتیگراد تا یک ماه، در دمای 8- درجه سانتیگراد تا یک سال و در دمای 12- درجه سانتیگراد بیش از یک سال قابل نگهداری است.

  • سردخانه پنیر

در آب نمک و در بسته بندی های مختلف و غير قابل نفوذ در سردخانه با توجه به نوع پنیر و رطوبت نسبی آن قابل نگهداری در مدت زمان های متفاوت است. برای مثال پنیر تازه در دمای صفر تا 5 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 80 درصد تا 2 روز و پنیرهای فراوری شده در دمای 5 تا 7 درجه سانتیگراد و رطوبت 90 درصد تا 3 ماه قابل نگهداری است.

  • سردخانه ماست

دمای مناسب برای نگهداری ماست در ظروف درب دار و دمای 2 تا 5 درجه سانتیگراد بوده و به مدت 2 تا 10 روز می‌توان آن را نگهداری کرد. سرد کردن ماست از طریق گردش سریع باد سرد در محوطه ی نگهداری آن صورت می‌گیرد.

  • سردخانه خامه

اگر تازه باشد باید در ظروف درب دار و در دمای صفر تا 2 درجه سانتیگراد و با رطوبت نسبی 85 درصد نگهداری شود تا به مدت 3 تا 4 روز بتوان آن را حفظ کرد. البته خامه ی بسته بندی شده ی پاستوریزه را می‌توان تا 7 روز در سردخانه نگه داشت. نگهداری یخ زده شیر و فراورده‌های آن •شیر پاستوریزه یخ زده شیر خام را پیش از یخ زده کردن باید پاستوریزه و همگن کرد. شیر پاستوریزه یخ زده را می‌توان در دمای 20- درجه سلسیوس بیشینه 4 ماه نگهداری کرد. •شیر پاستوریزه غلیظ یخ زده شیر خام را پیش از یخ زده کردن باید پاستوریزه، همگن و تغلیظ کرد. شیر پاستوریزه غلیظ یخ زده را می‌توان در دمای 20- درجه سلسیوس بیشینه 10 ماه نگهداری کرد. •خامه پاستوریزه یخ زده خامه تازه با 50 درصد چربی شیر را معمولا در دمای 90 درجه سلسیوس پاستوریزه، سرد کرده و با سامانه و یا دستگاه سرمازا ( مانند هوای سرد، صفحه تماسی، نوار تسمه‌ای و استوانه‌ای) به گونه‌ قالبی یخ زده می‌کنند. خامه پاستوریزه یخ زده شده قالبی و صفحه‌ای (پهن شده) را با لایه نازک و یا ترجیحا کیسه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن با چگالی زیاد پوشاننده، نمای حبه‌ای و پوسته‌ای آن را در کیسه با همان جنس بالا ریخته و در ظروف کارتنی بسته بندی می‌کنند. در این حالت‌ها می‌توان خامه پاستوریزه یخ زده را در دمای 18- تا 30- درجه سلسیوس 38-26 هفته نگهداری کرد. •پنیر یخ زده پنیرهای سخت مانند چدار و امنتال را پس از یخ زده کردن می‌توان در دمای 20- درجه سلسیوس بیشینه یک سال، بسته بندی‌های کوچک پنیر نرم یخ زده شده (که بیدرنگ یخ زده شده‌اند) و پنیرهای رسیده با کپک یخ زده شده را نیز در دمای 20- درجه سلسیوس 6 ماه نگهداری کرد. •ماست یخ زده ماست آمیخته با میوه، مواد خشک و سفت کننده پذیرفتنی را پس از یخ زده کردن، می‌توان بیشینه در دمای 20- درجه سلسیوس 3 ماه نگهداری کرد. تفاوت و فرق سردخانه های زیر صفر و بالای صفر کمپرسور سردخانه زیر صفر قدرت و ظرفیت کمتری نسبت به انواع بالای صفر دارد. فشار دیسچارج انواع زیر صفر پایین‌تر می‌باشد درنتیجه کمپرسور قطر سیلندر بزرگ‌تر و جابجایی گاز بیشتری نسبت به بالای صفر دارد. اختلاف در فاصله بین فین‌های کویل اوپراتور وجود دارد و دلیل این اختلاف مربوط به کاهش دمای سردخانه و عدم تشکیل برفک بر روی سطح اپراتور می‌باشد. فاصله این فین‌ها در سردخانه بالای صفر کمی بیشتر است. سایز سوزن اکسپنشن ولو در سردخانه‌های زیر صفر پایین‌تر از انواع بالای صفر است. عمده کاربرد سردخانه زیر صفر نگهداری گوشت (سردخانه گوشت)، مرغ و ماهی است اما عمده کاربرد انواع بالای صفر نگهداری میوه (سردخانه میوه)، دارو و لبنیات است. سردخانه‌های زیر صفر دارای دمای بین 12-تا 23- درجه سانتی گراد می‌باشند اما نوع بالای صفر دمای 1+ تا 4+ درجه سانتی گراد دارند.

انواع سردخانه های زیرصفر

– سردخانه اتاقی

– سردخانه کانکسی یا متحرک

سردخانه لبنیاتی اتاقی یا کوچک

این سردخانه ها دارای ابعاد و اندازه های متوسط و کوچک هستند و بیشتر کاربرد آنها در هتل ها و رستوران ها و مغازه های معمولی و کوچک است. ساخت این دستگاه به این صورت است که یک اتاق درون ساختمان در ابتدا به کمک عایق ( پلی یورتان یا پلی استایرن ) عایقکاری شده و سپس تجهیزات سرمایشی درون آن و کندانسینگ یونیت در فضای آزاد نصب می گردد و از طریق لوله کشی بهم متصل می گردند.

سردخانه ثابت لبنیات

سردخانه ی کانکسی یا متحرک

یکی از انواع سردخانه ها، سردخانه کانکسی آن است. کانکس یک سازه پیش‌ساخته است که می‌تواند به راحتی جهت اسکان افراد و یا انبار کردن در محلی مورد نظر نصب شود. کانکس‌ها در موارد مختلفی استفاده می‌شوند، هرچند که ایده اولیه استقرار سریع و سکونت موقت بوده است، امروزه نوع صنعتی آن نیز برای کاربردهای مختلف ساخته می‌شود. از جمله انواع کانکس‌ها می‌توان به کانکس فروشگاهی، کانکس خدماتی، کانکس آشپزخانه‌ای، کانکس انبار کالا، کانکس نظامی و کانکس سردخانه‌ای و ... اشاره کرد.

سردخانه خامه

سردخانه ماست

تمامی سردخانه های صنعتی صنایع برودتی یخچالسازان دارای ۱۲ ماه گارانتی و ۵ سال خدمات پس از فروش می باشد. شما عزیزان می توانید برای استعلام قیمت سردخانه صنعتی در ابعاد دلخواه شما با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید