سردخانه خرما صنعتی در اندازه های مختلف و سفارشی

09128464653 مدیر فروش
سردخانه خرما

خرما را نمی توان بیرون از سردخانه خرما به مدت زیاد نگهداری نمود نگهداری مواد فاسد شدنی به خصوص مواد غذایی از قدیم برای انسان مشکل و هزینه بردار بوده است ولی امروزه با گسترش سردخانه ها امر نگهداری و انبار مواد بسیار ساده تر شده است.

یخچال سازان
یخچال سازان

سردخانه خرما

سردخانه صنعتی خرما

 در تمام نقاط مختلف جهان خرما محصولی بسیار پر مصرف است و ایران به طور همزمان عضو تولید کنندگان برتر خرما جهان بوده و از حیث میزان مصرف سالیانه این محصول نیز حائز رتبه بالایی است. میزان تولید خرما در سراسر کشور در یک دهه گذشته، هرگز به کمتر از یک میلیون تن نرسیده است که رقم بسیار بالایی محسوب می شود. ایران در کنار کشورهای همسایه مانند: عربستان و عراق بخش عمده ای از مصرف جهانی خرما را در قبضه دارد زیرا سرانه مصرف مستقیم خرما (به صورت میوه) در داخل ایران به ازای خانوار، حدود 10 کیلوگرم در سال بوده است. سردخانه خرما می تواند در دو نوع سردخانه ثابت و متحرک به صورت سردخانه پراید، سردخانه نیسان و وانت و کامیون تولید شود.

موقعیت محل سردخانه

زمینی که سردخانه صنعتی در آن ساخته می شود می بایست دارای زهکشی خوب و برای احداث ساختمان مناسب باشد به طوری که به خوبی بتواند سنگینی یک ساختمان بزرگ و وزین را تحمل نماید و آب در سطح آن جمع نشود.

شرایط نگهداری خرما در سردخانه چگونه است؟

نگهداری محصول یکی از مهم ترین تکنیک های فرآوری می باشد و هدف آن افزایش زمان ماندگاری و حفظ کیفیت محصول از نظر رنگ، طعم، بو و بافت بوده که این امر با نگهداری محصولات در سردخانه‌ها امکان‌پذیر است. معمولا انتقال حرارت مساله اصلی است، به گونه‌ای که گرما باید از محصول، درحین سرد کردن یا انجماد جدا شده و سپس محصول در دمای ثابتی در سردخانه نگهداری گردد. انتقال رطوبت نیز (خصوصا تبخیر از سطح محصول) تاثیر مهمی در کیفیت محصول دارد. سرد کردن مانع رشد میکرو ارگانیسم های فاسدکننده شده، فعالیت آنزیمی و تنفسی را در دوره نگهداری پس از برداشت محدود ساخته، مانع ازدست رفتن آب می شود و تولید اتیلن و حساسیت محصول به آن را کاهش می دهد. دوره نگهداری ممکن است زمان کوتاه لازم برای حمل و نقل و فروش یا نگهداری محصول بوده یا شامل یک دوره ذخیره سازی طولانی مدت باشد. سردخانه خرما جهت نگهداری و افزایش زمان ماندن خرما، یکی از روش های بسیار پرکاربرد تر در میان روش های دیگر نگهداری خرما می باشد که بهترین راه برای این کار خرید صنایع برودتی و نگهداری محصولات درون آنهاست.

تکنیک های نگهداری خوب محصولات

  • تازه نگهداشتن تا حد ممکن
  • ایمن نگهداشتن تا حد ممکن
  • حفظ مواد مغذی
  • جلوگیری ازفساد
  • ارزان و ساده بودن
  • نیاز به کارکم
  • حفظ کیفیت (رنگ، طعم، بافت)

اصول رعایت بهداشت محیطی سردخانه صنعتی

در واقع سردخانه باید بسیار تمیز، دارای محیط مناسب، دمای مناسب، نور مناسب و پرسنل مراقب باشد. نظافت در سردخانه های خرما بسیار مهم است و حتما باید خالی از آلودگی ها باشد. محیط سردخانه ها باید در مکان مناسب باشد و احتمال وجود میکروب و یا محیطی که ورود و خروج زیادی دارد نباشد. سرد خانه ها حتما در جایی به دور از آلودگی مستقیم و یا گازهای خطرناک و سمی باشند. دما باید مناسب باشد که نه خرما ها از سرما ضربه بخورند و نه گرما باعث شود که خرما خراب بشود. تعیین دما یکی از نکات مهم در نگهداری سردخانه می باشد. سردخانه باید نور مناسب داشته باشد تا اگر حشره و جاندارانی در محیط وجود داشت به راحتی دیده شود و یا اینکه بتوان به خوبی روی خرما نظارت داشت و کیفیت محصولات را بررسی کرد. همچنین درب ورودی سردخانه و کلیه ی درب ها باید کاملا بسته باشند و درب ها مطابق استاندارد باشند چرا که طبق استاندارد های وزارت بهداشت باید درب ها کاملا بسته شوند. حتما پرسنلی که در سردخانه هستند باید لباس و پوشش مرتب داشته باشند و حتما از دستکش استفاده کنند چرا که میکروب به راحتی منتقل می شود. صنایع برودتی یخچالسازان کلیه ی استانداردهای وزارت بهداشت را رعایت می کند و سردخانه ها را مطابق با استاندارد ها طراحی کرده است. وجود سردخانه برای خرما این امکان را می دهد که خرما را بتوان نگهداری کرد و از سلامت آن مطمئن شد.

دمای مناسب برای نگهداری خرما در سردخانه

در صورت نگهداری خرما در درون سردخانه ما می توانیم میزان ماندگاری خرما را به میزان بسیار زیادی افزایش دهیم و با این افزایش نرخ ماندگاری خواهیم توانست خرمای خود را جهت ورود به بازارهایی که با فاصله مکانی بسیار دورتر از محل کشت آماده کنیم، خرما در درون سردخانه در دمای بین 2 تا 8 درجه نگهداری می شود و بسته به نوع خرمایی که ما در درون سردخانه ذخیره خواهیم کرد این دما متفاوت خواهد بود. همچنین از سردخانه کانکسی که مخصوص حمل با کشتی می باشد می توانیم جهت حمل خرما استفاده نماییم. گردش هوای تازه و خنک از میان قفسه ها و پالت ها باید جریان داشته باشد تا یک وضعیت با ثبات و پایدار در سوله سردخانه حاکم باشد. تغییرات دمایی سردخانه خرما می بایست بطور کامل تحت کنترل باشد و هر گونه تغییر خارج از کنترل در دما، می تواند به شدت به محصول آسیب برساند.

فاصله گذاری و نوع چیدمان خرما در سردخانه

چیدمان و نوع بسته بندی خرما بسیار مهم است اگر شما مجهزترین سوله و سردخانه را هم داشته باشید ولی دسته بندی شما مناسب نباشد محصول شما از دست خواهد رفت.

نور سردخانه

سردخانه می بایست از نور کافی و مناسب برخوردار باشد. استفاده از لامپ های فلورسنت به علت مصرف پایین آنها مناسب است. سردخانه می بایست از نور طبیعی مصون باشد.

فضای مورد نیاز

جهت احداث انبار به ازای نگهداری هر یک تن مواد غذایی، حداکثر 4 متر مکعب فضا در نظر گرفته می شود. انبار مواد غذایی یکی از عوامل کارایی انسانی، تامین غذای سالم و کافی است. به همین جهت نگهداری مواد غذایی طبق اصول بهداشتی و فنی از پایه های بهداشت عمومی و پیشگیری از بروز بیماریهای مختلف و جلوگیری از اتلاف مواد غذایی محسوب می شود. برای رسیدن به این هدف تطبیق انبارهای نگهداری مواد غذایی( سردخانه ) با اصول استاندارد ضروری می باشد.

محل انبار 

انبار مواد غذایی می بایست در محلی نزیک سالن پخت، ترجیحا در طبقه همکف آشپزخانه و یا در طبقه زیرین آن واقع شود تا کلیه اجناس مورد نیاز بر حسب میزان مصرف به صورت روزانه یا هفتگی از انبار کل تحویل و در انبار روزانه مواد غذایی طبق اصول صحیح انبارداری ذخیره شود.

نور انبار

انبار مواد غذایی می بایست از نور کافی و مناسب برخوردار باشد. استفاده از لامپهای فلورسنت به علت مصرف پایین آنها مناسب است. ضمناٌ از تابش مستقیم نور خورشید به اجناس موجود در انبار باید جلوگیری نمود.

دمای انبار

انبار مواد غذایی باید داری تهویه و کولر بوده تا هوای گرم داخل انبار که از اکسیداسیون مواد داخل آن ایجاد میشود خارج گردد. درجه حرارت محیط نباید بیشتر از 15 درجه سانتیگراد باشد. انبار باید مجهز به ترمومتر بوده و انباردار موظف است همواره دمای انبار را تا 15 درجه سانتیگراد حفظ نماید.

تهویه انبار می بایست طوری باشد که حداقل در یک ساعت 10 بار هوای آن عوض شود و از هوای خشک و خنک برخوردار باشد. نکته قابل توجه این است که تعبیه هواکش باید مناسب و متناسب با مساحت و فضای موجود باشد(پشت قاب هواکش باید به توری نمره ریز (نمره 16)، ضدزنگ و قابل شستشو مجهز باشد) وهوای انبار عاری از رطوبت زیاد وعاری از بو باشد. انبارداری مواد غذایی کف، دیوار و سقف انبار دیوارهای انبار باید تا ارتفاع 2 متر کاشی یا سرامیک باشد. به عبارت دیگر دیوار مقاوم و قابل شستشو و غیر قابل نفوذ برای موجودات موذی باشد. کف انبار باید از جنس مواد قابل شست و شو مانند سنگ، سرامیک یا موزاییک باشد. کف انبار باید کفشوی داشته باشد و در پوش آن توری داشته باشد. سقف انبار باید دارای رنگ آمیزی روغنی به رنگ روشن باشد.

پالت و قفسه بندی انبار

در انبار مواد غذایی می بایست قفسه بندی به تعداد کافی وجود داشته باشد. معمولا قفسه ها را به طور موازی و پشت سر هم قرار میدهند و فاصلهای به اندازه ۵ / ۱-۲ / ۱ متر جهت عبور و مرور و حمل و نقل کالا در بین قفسه ها در نظر می گیرند. ارتفاع قفسه ها و کف انبار در حدود ۴۰ الی ۴۵ سانتیمتر می باشد. مواد چیده شده میبایست حداقل ۳۰ سانتیمتر تا دیوار فاصله داشته باشد. فاصله مواد چیده شده تا سقف باید کمتر از از کف باشد. پالت ها یا قفسه بندی ها باید از جنس فلزی یا پلاستیک فشرده و قابل شستشو باشند. پالت های ضد زنگ (فلز گالوانیزه)، مشبک و محکم جهت نگهداری مواد غذایی به تعداد کافی و متناسب با مواد موجود در انبار وجود داشته باشد و کلیه مواد باید روی پالت قرار داشته باشند.​​ در و پنجره انبار درب انبار می بایست مجهز به توری فنردار ضد زنگ باشد و در صورت وجود پنجره در انبار، کلیه پنجرههای موجود باید با توری نمره ریز (نمره ۱۶ ) پوشانده شوند. بهتر است برای جلوگیری از نفوذ حشرات موذی در کلیه دربهای ورودی انبار از پرده هوا استفاده شود. دربها باید مجهز به فنر یا درببند پنوماتیک باشد و خود به خود بسته شوند. سیستم first out- first in به منظور اجرای این سیستم در انبارهای محلهای طبخ غذا، می بایست چیدمان مواد غذایی به نحوی باشد که موادی که دیرتر وارد انبار می شوند، دیرتر از سایر مواد موجود در انبار نیز مورد استفاده قرار گیرند. همچنین انباردار موظف است به مدت ماندگاری مواد غذایی توجه کافی داشته باشد و مواد را به ترتیب تاریخ تولید و انقضاء مصرف نماید. انبار معمولاً یک نفر مسئول به نام انباردار و با توجه به ظرفیت و حجم کار تعدادی کمک انباردار (طبق استاندارد نیروی انسانی)و چند نفر کارگر دارد. مسئول انبار مواد غذائی لازم است به فنون انبارداری مواد غذایی آشنایی داشته و عوامل دخیل در فساد مواد غذایی را بشناسد. پیش بینی برق اضطراری برای انبارهای مواد غذایی به دلیل حساسیت مواد غذایی نسبت به تغییر در شرایط محیطی، ضروری و لازم می باشد.

فضای مورد نیاز

جهت احداث انبار به ازای نگهداری هر ۱ تن مواد غذایی، حداکثر ۴ متر مکعب فضا در نظر گرفته می شود.

سردخانه های مواد غذایی

یکی از راه های مهم و موثر نگهداری غذا استفاده از سرما است. گسترش صنعت انجماد و سرما در بهبود و تامین وضع غذا و تغذیه کمک فراوانی می نماید. شناخت و کاربرد این صنعت برای نگهداری مواد غذایی مختلف برای تمام کسانی که به نحوی با بهداشت و تولید غذا در ارتباط می باشند امری است ضروری که باید به آن بهای زیادی داده شود و برای رسیدن به این هدف میبایست کلیه سردخانه های نگهداری مواد غذایی با استانداردهای مربوطه تطبیق داده شوند.

موقعیت محل سردخانه

زمینی که سردخانه در آن ساخته میشود می بایست دارای زهکشی خوب و برای احداث ساختمان مناسب باشد به طوری که به خوبی بتواند سنگینی یک ساختمان بزرگ و وزین را تحمل نماید و آب در سطح آن جمع نشود.

دمای سردخانه

درجه برودت سردخانه ها می بایست از بیرون قابل کنترل بوده و تابلوی کنترل کاملاً در دید فرد مسئول باشد مسئول مربوطه موظف است روزانه دوبار درجه برودت سردخانه ها را طبق استاندارد گفته شده، کنترل کند و ترجیحاً در سردخانه های مواد غذایی میبایست از تونل انجماد استفاده شود. ضمناً وسایل برودتی با توجه به نیاز و بازده سالن پخت و فضای سردخانه انتخاب میشوند و دستگاه های برودتی و خنک کننده باید به طور مرتب کنترل و بازدید شوند و مسئول فنی مربوطه از سالم بودن آنها اطمینان کامل داشته باشد. کف، دیوار و سقف سردخانه می بایست از جنس قابل شستشو مانند فلز گالوانیزه، ضد زنگ و کاملاً ایزوله باشد که بتوان به راحتی نظافت نمود.

پالت و قفسه بندی سردخانه

سردخانه ها باید بر حسب نوع استفاده پالتبندی گردند و قسمت زیر پالتها و پشت قفسه ها کاملاً قابل شستشو باشد و گذاشتن مواد غذایی در کف سردخانه ممنوع است و ضمناً پالت ها می بایست از جنس قابل شستشو و ضد زنگ باشند. فاصله ارتفاع قفسه ها و کف سردخانه در حدود 40 الی 45 سانتی متر باشد. مواد چیده شده باید حداقل 30 سانتی متر تا دیوار فاصله داشته باشند و فاصله مواد تا سقف کمتر از کف باشد. فاصله لازم بین قفسه ها باید 5 / 1 – 2 / 1 متر باشد.

تولیدکنندگان سردخانه های خرما

سردخانه صنعتی خرما یخچالسازان

مجموعه یخچالسازان با بیش از 25 سال سابقه یکی از تولیدکنندگان مطرح و سرشناس در تولید سردخانه های خرما می باشد.

سرد خانه های خرما خدمات دارند؟

تمامی سرد خانه های خرما در صنایع برودتی یخچالسازان دارای 18 ماه گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش می باشند. همکاران ما در سراسر کشور جهت تعمیر محصولات شما و خدمات حضور دارند.

نحوه ی ثبت سفارش محصولات و ارسال چگونه است؟

صنایع برودتی یخچالسازان با همکاری با باربری های مختلف و مطرح به همه ی شهر های ایران ارسال داشته و در سریع ترین زمان ممکن محصول را ارسال می کند . شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید .

سایر سردخانه های تولید شده توسط مجموعه یخچالسازان:

سردخانه جسد

سردخانه ماشین

سردخانه بستنی

سردخانه میوهامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید